Viliam Zahorčák

Moja vízia mesta

Michalovce si stále predstavujem ako moderné mesto východnej časti Európskej únie, ako centrum Zemplína a zahraničných Slovákov a križovatku medzi východoeurópskou a západoeurópskou kultúrou. Stretávajú sa tu zaujímavé osobnosti kultúry, politiky a podnikania, pretože sú tiež súčasťou známej turistickej oblasti s vlastnými lákavými podujatiami. V meste žijú spokojní ľudia, pretože majú dostatok pracovných príležitostí ako aj príležitostí pre svoj osobný rozvoj a trávenie voľného času. Mesto poskytuje všestrannú starostlivosť seniorom, ktorí majú vytvorené podmienky na to, aby mohli prežívať svoj seniorsky vek plnohodnotne a aktívne a nie osamotení a opustení.

 

V meste  je zabezpečené vzdelávanie na všetkých úrovniach. Mladí ľudia majú možnosť rozvíjať svoj talent, pretože je tu veľa priestoru pre ich kultúrne a športové aktivity. Sú tu moderné a bezpečné školy a športoviská. Michalovce majú povesť športového mesta, pretože najmenej v troch športových odvetviach sa tu hrá najvyššia republiková súťaž a diváci vďaka tomu majú možnosť vidieť aj popredné svetové kluby. Mesto je úhľadné, čisté, nemá problémy s osvetlením, vodou a kanalizáciou, sídliská sú esteticky upravené, je tu dostatok zelene i parkovacích miest, cesty a chodníky sú permanentne udržiavané, križovatky sú bezpečné.

 

Všetci obyvatelia sa tu cítia isto, pretože kriminalita je tu minimálna. Je tu dostatok bytov všetkých kategórií, nevidieť tu nikoho žobrať ani vyberať smetné nádoby. Investori majú o mesto veľký záujem. Pracovníci mestského úradu a ostatných mestských organizácií majú jediný cieľ- slúžiť občanom. Všetci Michalovčania sú na mesto hrdí a tí, ktorí z mesta odišli sa chcú doňho vrátiť.

 

Aj dnes môžem smelo povedať, že značná časť z toho je už skutočnosťou a robíme všetko preto, aby sa skutočnosťou stala celá vízia pre Michalovce.

 

Žijeme v modernom svete technológii a  miest sa stávajú takzvané „Smart city“, teda inteligentné mestá. Tento trend posledných rokov by som rád preniesol aj do Michaloviec. Je to budúcnosť, ktorá čaká nevyhnutne všetky mestá.

 

Myslím si, že zásadnou úlohou na najbližšie 4 roky je dokončiť zmeny v Michalovciach tak, aby mesto bolo atraktívne pre všetky generácie, a aby nikto nemal potrebu odtiaľto odchádzať za lepším. Alebo ak aj niekto odíde za špičkovým vzdelaním alebo pracovnou ponukou predstavujúcou profesnú výzvu, rád sa vždy do Michaloviec bude vracať.

 

Rád by som dokončil začatú prácu, aby s nám podarilo zanechať zmenené a oveľa lepšie Michalovce, ako tie z roku 2006, keď som začal pracovať ako primátor nášho mesta.

 

Hore

© 2010 - 2018 Viliam Zahorčák. Všetky práva vyhradené.

Tento web používa analytické súbory cookies Google Analytics – štatistiky a vylepšenie webu, žiadne osobné údaje, IP adresa je anonymizovaná.